Przeprowadzono eksperyment i nagrano krótkie filmy z wykładowcami podczas prowadzenia wykładów. Pokazana jest osoba prowadzącego ale nie widać reakcji widowni. Wyłączono przy tym dźwięk, nagrano sam obraz. Filmy miały po 10 sekund.
Pokazano nagrania grupie studentów, która nigdy wcześniej nie miała styczności z tymi prowadzącymi i zapytano jak sądzą - czy ta osoba jest dobrym wykładowcą? Podobne pytanie zadano studentom, którzy przepracowali u tych samych prowadzących cały semestr. Widując się z nimi regularnie przez pół roku. Okazało się, że oceny jednych i drugich były bardzo zbliżone. Podobny efekt po skróceniu filmów do 8 potem 5 a nawet 2 sekund.
2 sekundy niemego filmu wystarczają do wyrobienia sobie intuicyjnie trafnej oceny.
Eksperyment poprowadzono dalej - pierwszej grupie pytanych studentów pomiędzy pokazaniem filmu a ankietą dano do wykonania zadanie matematyczne (innymi słowy czynność wymagającą uruchomienia logicznego myślenia). Co się okazało? Trafność ich ocen spadła.
Jaki z tego wniosek odnośnie możliwości naszej intuicji?
Jak na skuteczność intuicji wpływa racjonalne (logiczne) myślenie?
Więcej o tym i podobnych eksperymentach można przeczytać w książkach Malcolma Gladwella "Błysk! Potęga przeczucia" oraz "Co widział pies i inne przygody".
Warto przy okazji zauważyć jaka ogromna jest siła przekazu niewerbalnego. Badania pokazują, że słowa, które wypowiadamy to raptem 7% komunikatu jaki nadajemy. Zatem wyłączenie dźwięku na filmach niewiele zmniejszyło siłę ich przekazu.
Polecam zobaczyć jak wygląda komunikacja z pominięciem dokładnie tych 7%:
Być może Ty nie rozumiesz. Ale czy one nie sprawiają wrażenia świetnie się dogadujących między sobą? 93%.
-------------------------------------------------
Pozdrawiam! Reszta na drugim blogu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz